Přichází vedra. Vytvořili jsme interaktivní mapu pítek s pitnou vodou v Plzni.

15. července 2022
Přichází vedra. Vytvořili jsme interaktivní mapu pítek s pitnou vodou v Plzni.

Začíná léto a jako matka dvou malých dětí trávím hodně času v plzeňských parcích a na hřištích. Poměrně často jsem svědkem situace, kdy jde rodina kolem pumpy nebo pítka, dítko se chce napít, ale rodiče to zakazují se slovy: Nepij to, ta voda není pitná. Pro mne jakožto pro pirátku je důležitá informovanost občanů.Veřejně dostupné zdroje pitné vody by měly být označeny, aby každému, kdo jde kolem, bylo jasné, jestli se může napít.Vytvořili jsme malou anketu, pokládali jsme lidem otázku, kolik pítek s pitnou vodou v centru města znají. Vyjmenovali v průměru tři pítka. Když jsme je informovali, že se v centru města Plzně nachází 13 pítek s pitnou vodou, byli velice překvapeni! A není divu. Pítka v centru Plzně jsou velmi nenápadná. Mají tmavě zelenou barvu, tudíž sice krásně esteticky zapadnou do zeleného parku, ale bohužel jsou snadno přehlédnutelná. A pokud už si jich člověk všimne, není si jist, zda se může napít, protože na nich nenajde žádné označení Pitná voda, ani piktogram s kalíškem. Mimo to, některé jsou tvarem pumpičky, což může připomínat vesnické pumpy s užitkovou vodou.

Je na území města Plzně dostatek veřejně dostupných zdrojů pitné vody?
V centru města o volně dostupnou pitnou vodu není nouze. Mnohem hůře jsou na tom však ostatní městské obvody, které mají pítek buď poskrovnu, nebo žádné!Piráti vytvořili interaktivní mapu pítek s pitnou na území města Plzně. Je zde vidět přesné umístění jednotlivých pítek, a lze sledovat jejich rozmístění a počty v jednotlivých městských obvodech. 

Důležitost drobných vodních prvků ve městech
Jako rodič před každou procházkou řeším, zda jsem s sebou vzala dostatek pití. A nejsem sama, řeší to dennodenně každý, kdo chodí s dětmi ven. Kamarádka Pavla to shrnula: „Jestliže nám uprostřed procházky dojdou zásoby pití, musíme zajít pro pití do obchodu. Když se mi výjimečně povede dětem vymluvit to příšerně sladké nezdravé dětské pitíčko a prosadím zakoupení čisté vody, stejně z toho mám špatný pocit, protože zbytečně kupujeme další a další PET lahve.“ Není to však problém pouze rodin s dětmi. Každému se v horkém létě může uprostřed města stát, že neodhadne své zásoby pití a zkolabuje. A děje se to.

Ing. arch. Tomáš Pavlovský ve stati s názvem Drobný vodní prvek v interiéru města uvádí, že jedny z prvních zdrojů pitné vody ve městech byly studny. Později nahradila otevřenou studnu pumpa. Symbolem vyspělosti a bohatství města se staly kašny. V současnosti kašen, fontán, pítek atd. ve městech není mnoho, protože byly v minulosti zrušeny kvůli zavedení vodovodů přímo do domu. „Vodní prvky přestaly plnit svoji základní funkci – rozvod vody – proto zanikly. Kašny a fontány, které přetrvaly, zůstaly především díky sochařské výzdobě, které si již v minulosti cenili naši předci. Kašny bez výzdoby vzaly za své.“
V posledních letech pítek ve městech přibývá, začínají se znovu vyrábět. Na trhu je mnoho variant. Existuje též možnost pítku vtisknout originalitu a cestou oslovení mladých umělců, např. studentů uměleckých škol, proměnit pítka v umělecká díla.
Ing. arch. Tomáš Pavlovský shrnuje: „Drobné vodní prvky dotvářejí náměstí, ulice, zákoutí, jejich přítomnost vytváří genius loci. Lidé se u těchto vodních míst přirozeně zastavují, shromažďují, relaxují. Obnova či nové vybudování drobných vodních prvků zkvalitňuje životní prostor ve městech i obcích a láká lidi zde žít.“

Mapa pítek: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1Cxz7xPyLovROUkBtCE8xWiywWY4e4as&ll=49.75033257279904%2C13.379123837981508&z=13

Použitá literatura:
PAVLOVSKÝ, Tomáš. Drobný vodní prvek v interiéru města. In: XIII. Vědecká konference doktorandů [online]. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury, 2009, s. 116-120 [cit. 2021-7-12]. ISBN 978-80-214-3878-1. Dostupné z: http://hdl.handle.net/11012/56737

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Plzeňské Pirátky chtějí zjednodušit přijímací řízení do školek

Plzeňské Pirátky chtějí zjednodušit přijímací řízení do školek

Zastupitelka Plzně 4 a předsedkyně Komise pro školství, výchovu a vzdělávání Rady města Plzně Jana Tomšíková a její pirátská kolegyně Kristýna Paulová se zaměřily na komplikované přijímací řízení do mateřských školek. Spojily se s Odborem školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně a na společném jednání navrhly hned několik cest, jak celý proces zefektivnit, a omezit tak stres rodičů i vedení školek.

Plzeň čekají velkolepé projekty

Plzeň čekají velkolepé projekty

Zastupitelstvo města Plzně schválilo rozpočet a v něm hned několik mnohamilionových částek na projekty, které předešlá vedení nedotáhla. Za jejich oživením a nalezením způsobu, jak je zrealizovat, stojí Pirát Pavel Bosák, 1. náměstek primátora pro oblast technickou. Hledá totiž cesty i tam, kde to na první pohled nejde.

Piráti prosadili příspěvek na péči o předzahrádky

Piráti prosadili příspěvek na péči o předzahrádky

Bydlíte v domě s dalšími nájemníky a nemůžete se dohodnout, kdo a jak se bude starat o bezprostřední okolí domu? Tak tomu bude od příštího roku konec – alespoň tedy v Plzni 1. Místní pirátský místostarosta Jiří Rezek přišel s nápadem, který nadchnul i další členy vedení.