Plzeňské Pirátky chtějí zjednodušit přijímací řízení do školek

12. února 2024
Plzeňské Pirátky chtějí zjednodušit přijímací řízení do školek

Zastupitelka Plzně 4 a předsedkyně Komise pro školství, výchovu a vzdělávání Rady města Plzně Jana Tomšíková a její pirátská kolegyně Kristýna Paulová se zaměřily na komplikované přijímací řízení do mateřských školek. Spojily se s Odborem školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně a na společném jednání navrhly hned několik cest, jak celý proces zefektivnit, a omezit tak stres rodičů i vedení školek.

Piráti digitalizují napříč republikou, způsob přihlašování dětí do mateřských školek za modernizací ale stále pokulhává. „Ve hře je nyní zavedení tzv. jednotného formuláře pro pediatry, díky kterému by stačilo navštívit dětského lékaře pouze jednou před podáním přihlášky, a nikoliv opětovně po přijetí dítěte do konkrétní školky,“vysvětluje komplikace pro rodiče Kristýna Paulová. Doplňuje ji Jana Tomšíková: „Tento krok by ušetřil čas a peníze nejen rodičům, ale také by odpadla administrativa samotným školkám a lékařům. Podobně mají přijímací řízení do školek vyřešené například i v Ostravě,“ uvádí.

Do budoucna se ale nabízejí i další možnosti, jak celý proces přijímání dětí zefektivnit. Jednou z nich je digitalizace přihlášek, stejně jako u středních škol, k tomu jsou ale zapotřebí legislativní změny i zohlednění spádovosti. Dalším řešením by byla prioritizace preferovaných školek, a díky tomu v případě zamítnutí v první školce automatický posun na další školku v pořadí.

Změny by ušetřily čas lékařům, peníze rodičům i stres vedení školek.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Plzeň čekají velkolepé projekty

Plzeň čekají velkolepé projekty

Zastupitelstvo města Plzně schválilo rozpočet a v něm hned několik mnohamilionových částek na projekty, které předešlá vedení nedotáhla. Za jejich oživením a nalezením způsobu, jak je zrealizovat, stojí Pirát Pavel Bosák, 1. náměstek primátora pro oblast technickou. Hledá totiž cesty i tam, kde to na první pohled nejde.

Piráti prosadili příspěvek na péči o předzahrádky

Piráti prosadili příspěvek na péči o předzahrádky

Bydlíte v domě s dalšími nájemníky a nemůžete se dohodnout, kdo a jak se bude starat o bezprostřední okolí domu? Tak tomu bude od příštího roku konec – alespoň tedy v Plzni 1. Místní pirátský místostarosta Jiří Rezek přišel s nápadem, který nadchnul i další členy vedení.