ZOO Plzeň získá prostory od města pro další rozvoj

4. května 2023
ZOO Plzeň získá prostory od města pro další rozvoj

Zastupitelé města Plzeň odhlasovali záměr koupit od státu bývalý areál kynologické základny Policie ČR, který se nachází vedle expozice vlků, zubrů a medvědů. Předmětem koupě bude hned několik pozemků o celkové výměře 8,5 tis. m2 a dále správní budova. Cena činí 22 milionů korun. Zastupitelé také rovnou odhlasovali následný převod nemovitostí do správy příspěvkové organizace Zoologická a botanická zahrada města Plzně.

Dle vyjádření ředitele ZOO Plzeň Jiřího Trávníčka by byla do tohoto areálu umístěna expozice zoogeografické oblasti Palearku (Euroasie), což doplňuje pirátský zastupitel na radnici Milan Chaloupka: „Nejúžasnější na této zprávě je, že tím ZOO získá lokalitu, kam může umístit výběhy pro pižmoně, ovce nahury modré a kamzíky serua japonské. Jedná se o unikátní zvířata, která by tady jinak nejspíš nikdy nebyla. Ve voliérách pak návštěvníci možná spatří jedny z nejvzácnějších jeřábů světa – černokrké a sibiřské,“ prozrazuje.

„Je skvělé, že se to podařilo prohlasovat,“ raduje se další pirátský zastupitel Jiří Rezek. „Podle předběžných konzultací se zoologickou zahradou může ze stavby vzniknout například soví hrad, který bude určitě pro návštěvníky velice atraktivní. Mohlo by se také rozšířit environmentální vzdělávací centrum Lüftnerka, které je v současné době na svém kapacitním maximu,“ dodává.

Dalším krokem nyní bude realizace kupní smlouvy. Město Plzeň projevilo zájem o získání předmětného areálu již v roce 2012 na základě žádosti ZOO. Jedná o poslední místo vhodné pro budoucí rozvoj, protože jinak je ZOO Plzeň ze všech stran obklopena rodinnými domky, soukromými pozemky, zahradnickými areály, sídlištěm nebo Lochotínským parkem.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti zapojují do rozhodování o veřejném prostoru obyvatele

Piráti zapojují do rozhodování o veřejném prostoru obyvatele

Městský obvod Plzeň 1 pozval obyvatele na veřejné projednání odpočinkové zóny, kterou plánuje v Majakovského ulici na Lochotíně. Setkání se zúčastnil také pirátský místostarosta Jedničky Jiří Rezek, který má v gesci participaci občanů na tvorbě veřejného prostoru.

Pirátský hejtman Rudolf Špoták na Slavnostech svobody v Plzni zdůraznil, jak důležité je věnovat pozornost svobodě a demokracii

Pirátský hejtman Rudolf Špoták na Slavnostech svobody v Plzni zdůraznil, jak důležité je věnovat pozornost svobodě a demokracii

Prodloužený víkend 5. až 8. května patřil v Plzni legendárním Slavnostem svobody, které každoročně připomínají události z konce 2. světové války. Čtyřdenní akce nabitá bohatým programem vyvrcholila v sobotu vzpomínkovým aktem u pomníku Díky, Ameriko!, jehož se vedle zástupců kraje zúčastnili také představitelé Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Senátu, velvyslanectví USA a Belgie, města Plzně a celá řada domácích i zahraničních hostů společně se stovkami diváků.