Plzeň zaspala v přípravě přechodu na alternativní zdroje energie, tepe vedení města Daniel Kůs

7. září 2022
Plzeň zaspala v přípravě přechodu na alternativní zdroje energie, tepe vedení města Daniel Kůs

Žádná vize a nulový plán. Zatímco jiná města ve stínu energetické krize a rostoucích cen energií myslí na budoucnost svou i svých občanů a připravují se na větší podíl alternativních obnovitelných zdrojů a podporu komunitní energetiky, vedení Plzně spí. Říká to Daniel Kůs č.2 na kandidátce Pirátů v komunálních volbách v Plzni.

„Je jistě chvályhodné, že Plzeňská teplárenská v roce 2023 nezdraží teplo. To si samozřejmě mocenská klika u kormidla Plzně před volbami pojistila. To ovšem nemění nic na faktu, že se části této společnosti nemělo vedení města zbavovat před čtyřmi lety vůbec. Bez ohledu na skutečnost, že Křetínského EPH si nevede při řízení firmy vůbec špatně. Já bych se rodinného stříbra Plzeňáků prostě nezbavoval a trpím při vědomí, že dividendy částečně posíláme pražské fotbalové Spartě. Samozřejmě s nadsázkou řečeno,“ říká s úsměvem Daniel Kůs (Piráti).

Zpátky tedy k alternativním zdrojům energie. Podpora měst musí být ve dvou rovinách. Respektive tedy existuje i třetí rovina. Tou je čekání a schovávání hlavy do písku a vymlouvání se na ty nahoře na úrovni vlády a parlamentu. „Já ale zastávám progresivní a pragmatický přístup a okamžitou reakci, aby nám neujížděl vlak. Rovina první. Město musí jít příkladem a na většině střech nemovitostí ve svém vlastnictví nechat instalovat fotovoltaická řešení. Může využít dotační tituly právě k tomuto účelu pro municipality vypsané. Samozřejmě jsou i jiná řešení než fotovoltaické elektrárny. Například geotermální vrty a další. Ale zde je nutné vyčkat na správně nastavenou legislativu, která věřím brzy přijde,"říká Kůs.

Rovina druhá. Město musí nastartovat masivní podporu komunitní energetiky. Čeká nás boom v oblasti solární energie na panelových domech, ve kterých žije většina Plzeňáků. Lze jim tak významně zlevnit cenu energie a ušetřit desítky milionů. Město zde má hrát úlohu informační a pomocné ruky pro jednotlivce a společenství vlastníků bytových jednotek, která uvažují, že se vydají tímto směrem. Již nyní současná legislativa částečně umožňuje vznik lokálních komunitních sítí elektřiny, které jsou schopné sdílet mezi sebou elektřinu vytvořenou právě ze solárních panelů.

Co to vlastně je komunitní energetika a jaké má přínosy?

Jde o výrobu energie z obnovitelných zdrojů, které jsou ve vlastnictví obcí nebo skupin místních lidí nebo vlastníků bytových jednotek. Nejde zde o zisk, ale o sdílení energie vyrobené z udržitelného zdroje a za cenu, která je férová. Jistě není legislativa dokonalá a potřebujeme řadu změn, aby se to mohlo rozjet naplno. Ale to očekávám velmi brzy a je lepší být připraven již nyní.

Vedení města si nemůže dovolit být vizemi v devadesátých letech. Nesmíme zaspat tento přechod, který nás tak jako tak čeká. „Pokud se Piráti budou podílet na správě města, bude to spolu s masivní výstavbou nájemního bydlení jeden z nejzásadnějších úkolů s nejvyšším stupněm priority,“ uzavírá Daniel Kůs č.2 na kandidátce Pirátů v komunálních volbách v Plzni.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Karneval otužilců na Velkém Boleveckém rybníku

Karneval otužilců na Velkém Boleveckém rybníku

Městský obvod Plzeň 1 uspořádal v neděli 5. února Karneval otužilců, který se konal na Velkém Boleveckém rybníku. Akce přilákala více než dvě stovky diváků a na tři desítky nadšených příznivců této zdraví prospěšné aktivity a přinesla charitativní výtěžek pro nízkoprahové centrum Atom v Plzni – Lochotín, které je určené dětem a mládeži od 6 do 20 let.