Piráti upozorňují na nedostatečnou kapacitu pedagogicko-psychologických poraden v Plzni

23. ledna 2023
Piráti upozorňují na nedostatečnou kapacitu pedagogicko-psychologických poraden v Plzni

Piráti v plzeňském regionu začali řešit problematiku pedagogicko-psychologických poraden, které se aktuálně potýkají s nedostatkem kapacit. Město Plzeň i Plzeňský kraj obdržely podnět od Jany Tomšíkové, členky Výboru pro vzdělávání a zaměstnanost Plzeňského kraje a zároveň předsedkyně Školské a vzdělávací komise Rady města Plzně. 

„Plzeň disponuje dvěma pedagogicko-psychologickými poradnami,“  informuje Pirátka Jana Tomšíková. „Poradna v Částkově ulici je zřizována krajem a dochází sem žáci plzeňských škol. Poradna na Jiráskově náměstí je zřízena Biskupstvím plzeňským, ale nevěnuje se jen dětem z církevních škol." Její slova potvrzuje speciální pedagožka a metodička prevence v této instituci Vladimíra Smítková. „Jelikož tady není oficiální spádovost, objednávají se k nám klienti z celé Plzně i okolí. Drtivá většina žádostí přichází ze státních škol, které jsou zřizované městem."

Špatné je to i s délkou čekacích lhůt. Podle vyhlášky o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních č. 72/2005 Sb. §1 odst. 4 by se poradenská služba měla začít poskytovat bez zbytečného odkladu, nejpozději však do tří měsíců ode dne přijetí žádosti. Aktuální čekací lhůty jsou ale podle Jany Tomšíkové i šest měsíců. „Poradny se navíc omezují především na diagnostiku, nezbývá čas na nápravy a pravidelnou podporu dětí a rodin. Budeme rádi, když se tím někdo bude zabývat," upozorňuje Vladimíra Smítková. 

„S navyšováním kapacit škol a přibývajícími problémy bychom neměli zapomínat na podpůrnou péči dětí," apeluje Jana Tomšíková. „Jako předsedkyně Školské a vzdělávací komise Rady města Plzně budu toto téma diskutovat nejen zde, ale i u vedení města a kraje. V současné době je třeba se zabývat nejen žáky s podpůrnými potřebami, ale i těmi mimořádně nadanými. Děti jsou naše budoucnost," dodává. 

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Plzeňské Pirátky chtějí zjednodušit přijímací řízení do školek

Plzeňské Pirátky chtějí zjednodušit přijímací řízení do školek

Zastupitelka Plzně 4 a předsedkyně Komise pro školství, výchovu a vzdělávání Rady města Plzně Jana Tomšíková a její pirátská kolegyně Kristýna Paulová se zaměřily na komplikované přijímací řízení do mateřských školek. Spojily se s Odborem školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně a na společném jednání navrhly hned několik cest, jak celý proces zefektivnit, a omezit tak stres rodičů i vedení školek.

Plzeň čekají velkolepé projekty

Plzeň čekají velkolepé projekty

Zastupitelstvo města Plzně schválilo rozpočet a v něm hned několik mnohamilionových částek na projekty, které předešlá vedení nedotáhla. Za jejich oživením a nalezením způsobu, jak je zrealizovat, stojí Pirát Pavel Bosák, 1. náměstek primátora pro oblast technickou. Hledá totiž cesty i tam, kde to na první pohled nejde.

Piráti prosadili příspěvek na péči o předzahrádky

Piráti prosadili příspěvek na péči o předzahrádky

Bydlíte v domě s dalšími nájemníky a nemůžete se dohodnout, kdo a jak se bude starat o bezprostřední okolí domu? Tak tomu bude od příštího roku konec – alespoň tedy v Plzni 1. Místní pirátský místostarosta Jiří Rezek přišel s nápadem, který nadchnul i další členy vedení.