Pirát Pavel Šrámek aktivně řeší navyšování kapacit školek

8. června 2023
Pirát Pavel Šrámek aktivně řeší navyšování kapacit školek

Předškolní děti v Plzni 3 se díky aktivitě vedení městského obvodu nemusejí obávat, že by pro ně v září nebylo ve školkách místo. Pirát Pavel Šrámek – 1. místostarosta Plzně 3 aktivně hledá další možnosti umístění a chce najít kapacitu minimálně pro všechny děti, kterým do konce prázdnin budou 3 roky.

„Počet místních obyvatel se v posledním roce dramaticky zvýšil, a tak musíme adekvátně reagovat,“ popisuje místostarosta městského obvodu Plzeň 3 Pavel Šrámek. „Aktuálně jsme v situaci, kdy si naštěstí ještě dokážeme poradit se všemi tříletými a staršími dětmi, pro ty mladší už bohužel zatím místo nemáme. Protože ale chápeme potřeby rodičů a chceme jim vyjít vstříc, pokud se potřebují v dnešní náročné době vrátit do práce dříve, přišel jsem s nápadem zapojit do řešení i dětské skupiny v našem obvodu.“

Dětské skupiny jsou jednou ze služeb péče o děti již od 6 měsíců do zahájení povinné školní docházky a na rozdíl od škol spadají pod Ministerstvo práce a sociálních věcí. „Těchto dětských skupin je u nás v obvodu hned několik, což by mohlo s kapacitami významně pomoct. S jejich vedením jsme hledali cesty pro to, abychom rodičům mladších dětí mohli dětské skupiny nabídnout jako alternativu. Nakonec jsme se rozhodli jít cestou podpory školkovného pro děti z našeho obvodu, aby si umístění do nich mohlo dovolit více rodičů,“ prozrazuje místostarosta. Pilotní projekt plánuje spustit do konce roku.

Dobrou zprávou pro rodiče je také plánované otevření třídy rekonstruované třídy v Korandově ulici, kam se děti budou mít ještě šanci v září zapsat. Ve hře je i další třída ve 49. mateřské škole. Pavel Šrámek má i další řešení. „Nerad bych předbíhal, ale v jednání je i možnost vzniku zcela nové školky,“ usmívá se. „To se ale samozřejmě bavíme v horizontu minimálně tří, čtyř let.“

Dalším důvodem, proč jsou mateřinky přeplněné, je i rostoucí počet dětí s odkladem školní docházky. „Po jednání s ředitelkami škol je zřejmé, že rodiče spíše upřednostňují setrvání v mateřských školách než přechod do přípravných tříd škol základních,“ doplňuje k problému místostarosta. Proto se snaží řešit také navýšení kapacit speciálních tříd při mateřských školách, které v rámci obvodu zřizuje Plzeňský kraj. „Po dohodě s městem jsem připravil pro kraj nabídku na participaci u kapacit ve speciální mateřské škole, abychom v začlenění do vzdělávacího systému pomohli i dětem se závažnými poruchami,“ představuje svoji vizi místostarosta Pavel Šrámek. „To ve svém důsledku navýší kapacitu v klasických třídách, kam mohou být začleňované děti s lehčími poruchami,“ doplňuje.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Plzeňští Piráti na Pilsen Pride 2023

Plzeňští Piráti na Pilsen Pride 2023

Piráti Plzeňského kraje se o víkendu aktivně podíleli na Pilsen Pride 2023. Po průvodu od Mlýnské strouhy přes náměstí až k Papírenské lávce program pokračoval v Papírně, kde Piráti měli svůj stánek.

Plzeň 3 našla ve školkách místo pro všechny děti starší tří let

Plzeň 3 našla ve školkách místo pro všechny děti starší tří let

Do školek Plzně 3 se díky aktivitě vedení městského obvodu podařilo umístit všechny děti starší tří let, jejichž rodiče si podali přihlášku. K úspěchu přispěly kapacity rekonstruované třídy v 16. mateřské škole v Korandově ulici i zcela nové třídy ve 49. mateřské škole v Puškinově ulici.