Digitalizace veřejné správy zlepší vztahy a ušetří čas

4. září 2022
Digitalizace veřejné správy zlepší vztahy a ušetří čas

Práce právníka mě naučila dobře komunikovat, vše důkladně načasovat, a tím co nejrychleji dosáhnout cíle. Šetřím tím čas. Svůj, ale hlavně všech ostatních. A chci, aby to dělalo i město, které mám rád a chci pro jeho obyvatele jen to nejlepší. Jako správný Pirát jsem připravený bít se za správné věci a vyhrávat. A to se týká i maximální transparentnosti veřejné správy, dohledatelnosti všeho bez výjimky, digitalizace služeb pro veřejnost i co nejpřívětivější komunikace občanů s městským úřadem

Zkušenosti jsem v tomto oboru sbíral jako krajský zastupitel a předseda výboru pro digitalizaci, IT a Otevřený kraj.

Automatizace odlehčí úředníkům

Občan = klient a veřejná správa je tady pro něj a nikdy naopak! Vše je ale třeba modernizovat, automatizovat a už získaná data efektivně využívat.

Velkým nedostatkem kvalitního e-Governmentu – správy věcí veřejných za využití moderních elektronických nástrojů – je hlavně to, že velká část veřejnosti netuší, že něco takového pro ně existuje. Třeba Portál občana by mohl být skvělý, ale k dokonalosti mu bohužel pořád něco chybí včetně toho, že lidé často tápou, co vlastně mají hledat. A bez tohoto detailního dopilování a masivní propagace veřejná správa nikdy nebude přívětivější, dostupnější, efektivnější, rychlejší a taky levnější. 

Řešení nabízí robotická automatizace procesů (RPA), e-úředník a chytrá apka. 

RPA je na rozdíl od lidí neunavitelná. S přehledem zvládá časově náročnou, opakující se a na pravidlech založenou práci.  Zautomatizované procesy úředníkům odlehčí od rutiny, a ti můžou využívat svůj skutečný potenciál a věnovat se občanům, o které jde vždy na prvním místě.

Úřad jako samoobsluha, e-shop a bankomat

Samoobslužný a multinfukční  e-úředník připomíná klasický bankomat doplněný o kopírku a tiskárnu. Přes přehledný displej vyřešíte fůru věcí, kvůli kterým byste jinak stáli fronty na různých úřadech a odborech. Chytrý stroj váš požadavek vyřeší online na počkání – žádostí počínaje přes platby až po vydání a vytištění příslušných dokumentů, průkazů apod.

Zdigitalizujme úřady tak, aby lidem sloužily podobně jako e-shop. Detailně promyšlený a přátelský platební portál jim umožní, aby snadno a rychle zaplatili poplatky a služby, aniž by museli opustit domov.  Podle obce si jednoduše vyberou „produkt“ a uhradí poplatek za psa, svoz odpadů, zájmové aktivity pro děti...

Chytrá mobilní aplikace se všemi veřejnoprávními službami na jednom místě tomu taky hodně pomůže. 

Nic z toho ale nepůjde bez masivní propagace a osvěty. Jen tak se lidé dozvědí, že pro ně existují podané ruce, díky kterým vyřeší spoustu věcí z klidu domova. 

Je nejvyšší čas, aby se výrazně zlepšil vztah samosprávy a široké veřejnosti napříč generacemi. Digitalizace je k tomu skvělý prostředek. Tak pro to pojďme společně něco udělat!

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Karneval otužilců na Velkém Boleveckém rybníku

Karneval otužilců na Velkém Boleveckém rybníku

Městský obvod Plzeň 1 uspořádal v neděli 5. února Karneval otužilců, který se konal na Velkém Boleveckém rybníku. Akce přilákala více než dvě stovky diváků a na tři desítky nadšených příznivců této zdraví prospěšné aktivity a přinesla charitativní výtěžek pro nízkoprahové centrum Atom v Plzni – Lochotín, které je určené dětem a mládeži od 6 do 20 let.